História esenciálnych olejov

India

Indická medicína je už tradične založená na využívaní rastlín. Najstaršie indické spisy obsahujú recepty a rady ako využívať rastliny vo svoj prospech. Staroveká Ajurvédska medicína, si získava vo svete stále väčšiu popularitu.

Čína

Rastlinná ríša je využívaná v spojitosti s akupunktúrou a chápaním pojmu energie. Klasická čínska rastlinná kniha medicíny obsahuje vyše 8000 formúl na prípravu prostriedkov, ktoré navodzujú v tele rovnováhu.

Egypt

Esenciálne oleje sa v Egypte využívali už od čias faraónov. Existuje množstvo zápisov, v ktorých sa opisuje používanie cédrového dreva a cyprusu. V egyptských chrámoch sa pálila živica kadidla za účelom meditácie i ako zložka v mumifikačnom procese. Cédrové drevo aj myrha boli využívané pri balzamovaní. Populárna Kleopatra využívala ružový olej na zdôraznenie svojej krásy.

Grécko

Starovekí Gréci získavali väčšinu informácii o účinkoch esenciálnych olejov z Egypta. Tieto vedomosti doplnili o poznatok, že aróma niektorých kvetín môže pôsobiť povzbudzujúco alebo relaxačne. Využívali silu olivového oleja. Hippokrates – otec medicíny- v svojich prácach spomínal mnoho účinkov liečivých rastlín pri liečbe človeka.

Európa

V temnom stredoveku sa obmedzilo skúmanie liečivých rastlín, najmä z toho dôvodu, že sa ich magická a liečivá sila pripisovala kultu čarodejníc a mágie. V 15. stor. však nastúpil rozvoj vedy a techniky, začali sa vytvárať „herbáre“, používať prístroje parnej destilácie. V období moru sa v uliciach väčších miest pálila levanduľa, cédrové drevo, cyprus s cieľom vyčistenia vzduchu.

Avicenna

Opísal viac ako 800 medicínskych rastlinných druhov, vrátane levandule, rumančeka a ruže. Popísal výhody, postup a techniku masáže, ktoré sú aj dnes platné. Jeho dôležitosť pre aromaterapiu spočíva v objave procesu parnej destilácie.

René Gattefosse

Zaviedol pojem aromaterapie ako liečby arómou. Pri náhodnom popálení v chemickom laboratóriu rýchle ponoril popálené miesto do najbližšej nádoby s tekutinou. Išlo o levanduľový olej. Gattefosse bol prekvapený rýchlym a bezbolestným hojením popáleniny. Od tých čias sa začal zaoberať vlastnosťami esenciálnych olejov.

Marguerite Maury

Francúzska biochemička sa začala zaoberať aromaterpiou a prírodnými rastlinnými počas II. svetovej vojny. Založila prvú kliniku aromaterapie, kde oleje využívala v kombinácii s masážou.

Jean Valnet

Počas II. svetovej vojny začal využívať pri ošetrovaní vojakov tea tree olej, najprv pre nedostatok liekov, neskôr pre silný účinok oleja pri zotavovaní sa.


Dátum publikovania: 9. októbra 2015 |  Autor: Eva Henkrichová |  Kategórie:

O autorovi

Eva Henkrichová

Ahoj, volám sa Eva. Som zo Spišskej Novej Vsi, som vydatá, s manželom máme dvoch chlapcov. Mojím cieľom je pomôcť rodinám žiť v súlade s prírodou, pomocou prírodných receptov si užívať každodenný život :-)